Facebook-Vector-Icon youtube-logo-icon-314

Куточок споживача обладнують для того, щоб покупці та клієнти могли отримати належну інформацію про продавця та свої права. Оформлення куточка споживача залежить від сфери діяльності та категорії товарів і послуг, які реалізуєте.

Де розмістити куточок споживача

Куточок споживача оформляють у вигляді стенду, розміщують на ньому інформацію про продавця, правила продажу конкретних товарів або послуги. Встановлюється на видному і доступному для відвідувачів місці: в торговому залі магазину, відділу, секції. Якщо магазин на кілька відділів і вони суміжні, не ізольовані один від одного, можна встановити один куточок, але так, щоб його бачив весь потік покупців.

У кафе, їдальнях та інших закладах громадського харчування, в майстернях, хімчистках, перукарнях тощо — в будь-якому видному і доступному для ознайомлення відвідувачів місці, там, де приймаєте-видаєте замовлення.

Хто не зобов'язаний встановлювати куточок споживача

На об'єктах дрібнороздрібної торговельної мережі, тобто в кіосках, палатках, на лотках, можна обійтися без куточка покупця. Але на кожному такому стаціонарному пункті обов'язково повинні бути санітарні правила, санітарний журнал, книга відгуків і пропозицій, плюс на видному місці — свідоцтво про держреєстрацію (виписка з держреєстру), адреса та номер телефону СПД, якому належить точка, ПІБ продавця, режим роботи (п.п. 13, 20 Правил № 369).

На ринках куточок покупця оформляє адміністрація, а підприємцю на торговому місці достатньо мати табличку з власним прізвищем, ім’ям, по батькові, реєстраційним номером і назвою реєстраційного органу, а якщо є продавець — і з його ПІБ. А також копії виписки з реєстру єдинників і ліцензії, якщо діяльність ліцензується (п. 8 Правил торгівлі на ринках).

Наповнення куточка споживача

Дизайн, форму, колір куточка можна вибрати на власний розсуд. Назвати його потрібно «Куточок покупця» або «Куточок споживача», обидва формулювання правильні.

Обов'язково розміщуються в ньому такі документи та відомості (п. 10 Порядку № 833).

Інформація про підприємця. Достатньо вказати: «фізична особа — підприємець ПІБ», як у реєстраційних документах. Можна також вкласти в куточок копію витягу з реєстру єдинників. Якщо ви не використовуєте касовий апарат і платіжний термінал, ця копія буде ще й обґрунтуванням їх відсутності.

Єдинники, в яких дохід за минулий рік менше 1 млн гривень, можуть не використовувати РРО.

Книга відгуків і пропозицій встановленого зразка, прошнурована, пронумерована і засвідчена підписом ФОП.

Адреса і номери телефонів місцевих органів захисту прав споживачів, а для суб'єктів, які надають послуги, — також адреси й телефони місцевих органів виконавчої влади.

Ліцензії (можна копії), якщо торгуєте алкоголем і сигаретами. Нагадуємо: підприємці-єдинники з алкоголю можуть торгувати тільки пивом, на нього потрібна ліцензія, і столовим вином — ліцензія не потрібна.

Нормативні документи у вигляді окремих роздруківок або брошур. Потрібно бути готовим надати їх покупцеві на вимогу, тому краще так само помістити їх у куток покупця (п. 10 Порядку № 833). Список обов'язкових:

Решта документів залежить від виду діяльності — надання послуг чи торгівля, роздрібна, комісійна, в розстрочку або на ринках. А також від спеціалізації магазина: правила продажу видів товарів, які у вас в асортименті; при торгівлі продтоварами додаються санітарні норми. Ці документи слід бути готовим надати на вимогу споживача. Тобто найзручніше її розмітити в куточку, але якщо пакет документів вийшов чималим, вивішувати його весь у куточку покупця не обов'язково, головне — щоб його завжди мав під рукою працівник, який обслуговує покупців.

Так, якщо займаєтеся торгівлею:

Не забувайте стежити, щоб усі документи були актуальними.

Куточок покупця в продуктовому магазині

Якщо у вас продуктовий магазин, на вашому куточку покупця повинні бути:

Куточок покупця в магазині промтоварів

У місці продажу непродовольчих товарів, окрім обов'язкового для всіх ЗУ «Про захист прав споживачів» і Порядку № 833, повинні бути Правила торгівлі непродовольчими товарами.

І спеціалізовані правила:

Ще один важливий документ — Перелік товарів, що не підлягають обміну. До нього входить, наприклад, парфумерія, косметика, тканини, білизна, друковані видання. Якщо продаєте товари з цього переліку, доцільно і його помістити в куточок покупця. Він допоможе уникнути суперечок, якщо покупець захоче повернути такий товар належної якості.

Куточок споживача в місцях надання послуг

У закладах громадського харчування — кафе, барах, ресторанах — у куточку повинна бути схема розташування спеціально відведеного для куріння місця і напис про те, що куріння тютюнових виробів шкодить здоров'ю (п. 3.10 Правил роботи № 219). А також відповідні санітарні правила, оскільки діяльність пов'язана з харчовими продуктами. Для закладів громадського харчування це СанПіН 42-123-5777-91.

Куточок споживача, якщо надаєте послуги

Якщо займаєтеся наданням побутових послуг, список обов'язкових документів для вас ще об'ємніший. Їх можна помістити в куточок споживача або на інформаційний стенд, головне — на видному і доступному для замовників місці (п. 7 Правил побутового обслуговування).

Так, у перукарнях мають бути:

 • ПІБ підприємця, його адреса, номери телефонів;

 • інформація про працівників, які обслуговують клієнтів (ПІБ, посада);

 • Правила побутового обслуговування;

 • перелік послуг, які надаєте, із цінами;

 • список і зразки матеріалів і виробів, що використовуються під час надання послуги;

 • сертифікати відповідності послуг (якщо вони підлягають сертифікації);

 • перелік нормативно-технічних документів, вимогам яких повинні відповідати послуги (його можна знайти в Інструкції № 20);

 • гарантійні зобов'язання виконавця послуг;

 • перелік категорій громадян, які користуються пільгами в отриманні побутових послуг;

 • витяг із ДСПіН 2.2.2.022-99;

 • копія свідоцтва/виписки з держреєстру про реєстрацію підприємця.

У хімчистках, пральнях — інформація про умови, за яких вироби у прання та хімчистку не приймаються; перелік допустимих прихованих дефектів після хімчистки, перефарбування та прання відповідно до чинних стандартів; відомості про встановлені ступені зносу одягу.

Де взяти куточок споживача

Куточок покупця можна виготовити самостійно, вам знадобиться лист пластику або фанери відповідного розміру, двосторонній скотч і кілька саморізів.

Також різноманітні куточки споживача продаються в готовому вигляді, з кишенями для обов'язкових документів, кліп-бордом (дошкою для записів) і навіть комплектами нормативних актів і документів (книгою відгуків, журналом реєстрації перевірок та ін.) для конкретних сфер діяльності — продовольчої/непродовольчої торгівлі, громадського харчування, послуг. Вартість стенду (без літератури) — від 150 гривень, залежно від розміру, кількості кишень і матеріалів. Звичайно, потрібно впевнитися, що всі документи в комплекті актуальні.

Штрафи

Відсутність куточка покупця вважається порушенням правил торгівлі та надання послуг, за це передбачено адмінштраф від 17 до 170 гривень (ст. 155 КпАП). Якщо повторно протягом року виявлять це саме порушення — від 85 до 459 гривень.

Така сама відповідальність чекає, якщо в куточку немає необхідних нормативних документів або вони неактуальні.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X.

 2. ЗУ «Про захист прав споживачів» — Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII.

 3. Порядок № 833 — Порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затверджений постановою Кабміну від 15.06.2006 № 833.

 4. Правила № 369 — Правила роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затверджені наказом МЗЕЗторгу від 08.07.1996 № 369.

 5. Правила торгівлі на ринках — Правила торгівлі на ринках, затверджені наказом Мінекономіки від 26.02.2002 № 57/188/84/105.

 6. Правила торгівлі у розстрочку — Правила торгівлі у розстрочку фізичним особам, затверджені Постановою Кабміну від 30.03.2011 № 383.

 7. Правила торгівлі продтоварами — Правила роздрібної торгівлі продовольчими товарами, затверджені наказом Мінекономіки від 11.07.2003 № 185.

 8. Правила торгівлі овочевою продукцією — Правила роздрібної торгівлі картоплею та плодоовочевою продукцією, затверджені наказом МЗЕЗторгу від 08.07.1997 № 344.

 9. Інструкція № 343 — Інструкція про порядок оформлення суб'єктами господарювання операцій при здійсненні комісійної торгівлі непродовольчими товарами, затверджена постановою МЗЕЗторгу від 08.07.1997 № 343.

 10. Правила комісійної торгівлі — Правила комісійної торгівлі непродовольчими товарами, затверджені наказом МЗЕЗ України від 13.03.1995 № 37.

 11. Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями — Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджені постановою Кабміну від 30.07.1996 № 854.

 12. Санітарні правила № 5781 — Санітарні правила для підприємств продовольчої торгівлі, затверджені Головним державним лікарем СРСР від 16.04.1991 № 5781-91.

 13. Правила торгівлі непродовольчими товарами — Правила роздрібної торгівлі непродовольчими товарами, затверджені наказом Мінекономіки від 19.04.2007 № 104.

 14. Правила торгівлі дорогоцінними металами — Правила торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді і виробами з них, що належать суб’єктам господарювання на праві власності, затверджені постановою Кабміну від 04.06.1998 № 802.

 15. Правила комісійної торгівлі ювелірними виробами — Правила комісійної торгівлі ювелірними виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, затверджені наказом Мінфіну України від 27.10.2004 № 678.

 16. Правила № 1209 — Правила роздрібної торгівлі примірниками аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, затверджені постановою Кабміну від 04.11.1997 № 1209.

 17. Тимчасові правила № 1649 — Тимчасові правила обігу в Україні побутових піротехнічних виробів, затверджені наказом МВС України від 23.12.2003 № 1649.

 18. Перелік товарів, що не підлягають обміну — Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затверджений постановою Кабміну від 19.03.1994 № 172.

 19. Правила роботи № 219 — Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджені наказом Мінекономіки від 24.07.2002 № 219.

 20. СанПіН 42-123-5777-91 — Санітарні правила для підприємств громадського харчування (СанПіН 42-123-5777-91), затверджені Головним державним санітарним лікарем СРСР, від 19.03.1991.

 21. Правила побутового обслуговування — Правила побутового обслуговування населення, затверджені постановою Кабміну від 16.05.1994 № 313.

 22. Інструкція № 20 — Інструкція щодо надання перукарських, манікюрних та педикюрних послуг, затверджена наказом Укрсоюзсервісу від 27.08.2000 № 20.

 23. ДСПіН 2.2.2.022-99 — Державні санітарні правила і норми для перукарень різних типів (ДСПіН 2.2.2.022-99).