Facebook-Vector-Icon youtube-logo-icon-314

На 1-й групі спрощеної системи оподаткування працюють фізособи-підприємці. Це єдина група єдиного податку, на якій не потрібно використовувати реєстратори розрахункових операцій, та саме для неї встановлена найбільша кількість обмежень.

Умови перебування

Максимальний річний дохід підприємця на 1-й групі не повинен перевищувати 300 тис. гривень, його контрагентами можуть бути лише фізичні особи, а види діяльності, якими можна займатися, — це роздрібна торгівля з торгових місць на ринках і надання побутових послуг виключно населенню (пп. 1 п. 291.4       ПКУ).

Перелік послуг, які вважаються побутовими та дозволені єдинникам 1-ї групи (п. 291.7 ПКУ):

 • виготовлення за індивідуальним замовленням: взуття, швейних виробів, спіднього одягу, головних уборів, виробів зі шкіри й хутра, текстильних виробів і текстильної галантереї;

 • додаткові послуги до виготовлення виробів за індивідуальним замовленням;

 • послуги з ремонту взуття, одягу та побутових текстильних виробів;

 • виготовлення та в’язання трикотажних виробів за індивідуальним замовленням, ремонт трикотажних виробів;

 • виготовлення за індивідуальним замовленням, ремонт і реставрація килимів та килимових виробів;

 • виготовлення за індивідуальним замовленням і послуги з ремонту шкіряних галантерейних та дорожніх виробів;

 • виготовлення за індивідуальним замовленням, послуги з ремонту, реставрації та поновлення меблів;

 • виготовлення теслярських та столярних виробів за індивідуальним замовленням;

 • технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів і мопедів за індивідуальним замовленням;

 • послуги з ремонту радіотелевізійної та іншої аудіо- та відеоапаратури, електропобутової техніки й інших побутових приладів;

 • послуги з ремонту годинників, велосипедів та послуги з техобслуговування й ремонту музичних інструментів;

 • виготовлення металовиробів за індивідуальним замовленням;

 • послуги з ремонту інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів;

 • виготовлення за індивідуальним замовленням і ремонт ювелірних виробів;

 • прокат речей особистого користування та побутових товарів;

 • послуги з виконання фоторобіт, оброблення плівок;

 • послуги з прання, оброблення білизни та інших текстильних виробів, чищення та фарбування текстильних, трикотажних і хутрових виробів;

 • вичинка хутрових шкур за індивідуальним замовленням;

 • послуги перукарень;

 • ритуальні послуги;

 • послуги, пов’язані з сільським та лісовим господарством;

 • послуги домашньої прислуги, послуги, пов’язані з очищенням та прибиранням приміщень за індивідуальним замовленням.

Якщо бажаєте займатися бізнесом на 1-й групі, обирайте види діяльності, дозволені для цієї групи та не заборонені на спрощеній системі.

Отримувати дохід можна лише від видів діяльності, які ви зареєстрували в держреєстратора та внесли до реєстру платників єдиного податку.

Зверніть увагу: попри те що на 1-й групі дозволено не використовувати  РРО, підприємці, які отримати ліцензію на роздрібну торгівлю пивом, з 01.07.2015 при готівкових розрахунках зобов’язані використовувати РРО. А в 2017 році будуть зобов'язані використовувати касові апарати також підприємці, які займаються продажем технічно складних товарів, що підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню). Ознайомтеся с переліком таких товарів.

Особливості реєстрації

Подавши заяву про застосування спрощеної системи, платником єдиного податку ви будете вважатися тільки з першого числа наступного місяця.

При цьому до податкової, де перебуваєте на обліку, слід подати декларацію про майновий стан і доходи. У ній ви відобразите дохід, отриманий від дня реєстрації ФОП до дати, коли стали платником ЄП (консультація в  ЗІР, підкатегорія 104.09).

Термін подання такої декларації — 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу.

Ставка й порядок сплати ЄП

Ставка ЄП на 1-й групі — до 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1600 гривень), установленого на 1 січня звітного року. Встановлюється сільськими, селищними й міськими радами та діє протягом року. У 2018 році це 176, 2 гривень на місяць.

Сплачується ЄП щомісяця — до 20-го числа поточного місяця, тобто податок потрібно сплатити за місяць авансом. Єдиний податок можна сплатити авансом за весь звітний рік, але не більше ніж до кінця календарного року.

Якщо останній день сплати припадає на вихідний, то останнім днем строку вважається робочий день, що йому передує.

Єдиний податок необхідно сплачувати, навіть якщо ви не отримуєте доходу від підприємницької діяльності або де-факто взагалі її не здійснюєте.

У разі прострочення сплати ЄП, крім суми заборгованості, доведеться сплатити штраф — 50% від ставки податку (п. 122.1 ПКУ). Крім цього, потрібно сплатити пеню. Вона нараховується з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати ЄП (пп. 129.1.1. ПКУ).

За наявності податкового боргу протягом двох кварталів поспіль статус єдинника буде анульовано і підприємця автоматично буде переведено на загальну систему оподаткування.

Звільнення від сплати ЄП

У підприємців 1-ї групи є привілей, вони можуть бути звільнені від сплати єдиного податку на один календарний місяць у році:

 • на час відпустки. У податкову подається заява, складена у довільній формі, із зазначенням періоду відпустки;

 • на час хвороби, якщо вона триває більше 30 днів і підтверджена листком непрацездатності. Одразу після лікарняного у податкову подається заява, складена у довільній формі, та копія листка непрацездатності.

У цей період у вас не повинно бути надходжень від господарської діяльності за поточний період. Адже якщо ви отримуєте дохід, значить, фактично діяльність здійснюється і про жодне звільнення від сплати податку йтися не може.

Якщо в період відпустки або тимчасової непрацездатності ви отримали передоплату або оплату за раніше проданий товар чи надані послуги, сплачувати єдиний податок не потрібно. Але цей дохід потрібно відобразити в книзі обліку доходів і в податковій звітності.

Якщо фактичний вид діяльності (роздрібна торгівля, надання послуг) не дозволяє отримувати дохід під час відпустки чи хвороби, але виручку ви в цей період таки отримували, від сплати ЄП ви не звільняєтесь (лист Міндоходів № 832).

ЄСВ

Ще один платіж для підприємця-єдинника — єдиний соціальний внесокна загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Сплачувати внесок обов’язково, незалежно від того, отримуєте ви дохід чи ні. Звільнення від сплати внеску єдинника не передбачається.

У 2017 році підприємці 1-ї групи сплачували ставку ЄСВ 22% від 0,5 мінімальної зарплати. Відповідно, до страхового стажу ці періоди їм будуть зараховані пропорційно сплаченому внеску, тобто половина місяця, від 2/3 мінімалки — зарахується орієнтовно 22–23 дня.

Але в 2018 доведеться сплачувати мінімальну суму внеску, як й іншим групам ЄП, — 22% від мінімальної зарплати, це 819,06 грн на місяць або 2457,18 грн в квартал.

 ЄСВ нараховується щомісяця, але сплачувати його можна раз на квартал не пізніше 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом. На думку ДФС, останній день сплати ЄСВ для ФОП за себе — 19-е число місяця, що настає за кварталом, за який його сплачують (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.04.02).

За невчасну сплату внеску, окрім суми боргу, доведеться сплатити:

Від сплати єдиного соціального внеску звільнено підприємців — пенсіонерів за віком та інвалідів (ч. 4 ст. 4 ЗУ «Про ЄСВ»).

За четвертий квартал 2017 року ви маєте сплатити 1056 гривень​ до 19 січня 2018 року включно.

Звітний період

Звітний період для підприємців на 1-й групі ЄП — календарний рік:

 • у новоствореного платника починається з 1-го числа місяця, наступного за місяцем внесення даних підприємця в реєстр платників ЄП, і закінчується останнім календарним днем останнього місяця року (п. 294.4 ПКУ);

 • при переході із загальної системи оподаткування на спрощену починається з 1-го числа місяця, наступного за звітним кварталом, у якому підприємець зареєстрований платником ЄП, і закінчується останнім календарним днем останнього місяця року (п. 294.3 ПКУ).

Звітність

 Щороку підприємці на 1-й групі зобов’язані подавати у фіскальну службу два звіти:

 • Декларацію платника ЄП. У ній вказуються суми доходу, отриманого від підприємницької діяльності протягом звітного періоду, та суми сплаченого ЄП. Строк подання декларації — 60 днів після закінчення календарного року. Якщо останній день подання декларації припадає на вихідний, кінцева дата переноситься на наступний за ним робочий день. За невчасне подання декларації передбачено штраф — 170 гривень.

 • Звіт із ЄСВ (форма Д5). У ньому потрібно відзвітувати за сплаченими протягом звітного року сумами ЄСВ. Подається він раз на рік до 10 лютого, тобто за минулий рік відзвітувати слід у поточному. За неподання або невчасне подання звіту доведеться сплатити штраф — 170 гривень.

Підвищена ставка ЄП і перехід на загальну систему

Підприємець зобов’язаний сплатити підвищену ставку єдиного податку в розмірі 15% від суми доходу, отриманого:

Отримання таких видів доходу є порушенням умов перебування на спрощеній системі, і підприємець повинен добровільно відмовитися від статусу єдинника — подати у фіскальну службу заяву про перехід на загальну систему не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового кварталу, наступного за тим, в якому допущено порушення (пп. 298.2.1 ПКУ);

 • понад 300 тис. гривень, тобто понад установлений для 1-ї групи ЄП рівень доходу.

У випадку такого порушення є можливість перейти на загальну систему або на одну зі «старших» груп ЄП. При переході на «старшу» групу ЄП потрібно подати у фіскальну службу (п. 293.8 ПКУ):

 • заяву про перехід — не пізніше 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому було перевищення;

 • декларацію за квартал, у якому перевищено дохід, — протягом 40 днів після закінчення кварталу.

Зміна групи ЄП

Підприємець також може перейти на одну зі «старших» груп єдиного податку за власним бажанням. Заяву про перехід слід подати не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового кварталу (пп. 298.1.5 ПКУ).

Наймані працівники

Підприємцям на 1-й групі заборонено використовувати працю найманих працівників. Порушення цієї заборони веде до анулювання реєстрації єдинника.

Облік доходів

Підприємці-єдинники зобов’язані вести книгу обліку доходів. Щодня за підсумками робочого дня в неї потрібно вносити суму отриманої виручки. На підставі цих даних заповнюється податкова декларація, тому будьте уважними — цифри у книзі та в декларації не повинні відрізнятися. Дані у книзі слід підтверджувати первинними документами. Їх у вас можуть вимагати в разі податкової перевірки.

За неналежне ведення обліку доходів також передбачено адміністративний штраф: від 51 до 136 гривень — за неточності, допущені вперше, і від 85 до 136 гривень — якщо за таке порушення протягом року вже застосовувався штраф (ст. 1641    КпАП).

Список використаних нормативно-правових актів

 1.  ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2.  КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X.

 3. ЗУ «Про ЄСВ» — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

 4. Лист Міндоходів № 832 — лист ГУ Міндоходів у м. Києві «Щодо сплати ЄСВ та заповнення листка непрацездатності» від 23.04.2014 № 832/0/26-15-17-03-14.